Człowiek potrzebuje przestrzeni

Idea

Patagonia jest jednym z najrzadziej zaludnionych miejsc na ziemi: na kilometr kwadratowy średnio przypada zaledwie jedna osoba. Niekończące się równiny, z których słynie południe Argentyny, należą jednak do wąskiej grupy właścicieli. Po stepie hula wiatr, krowy i owce, ale dla ludzi miejsca nie ma. I to pomimo że wiele z gigantycznych gospodarstw nie jest użytkowanych od dziesięcioleci. Bezdomni mieszkańcy regionu spędzają zimne noce w starych przyczepach kempingowych i prowizorycznych konstrukcjach stawionych w ścisku na nieswoich terenach.


Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co czuje człowiek, gdy nie ma swojego miejsca na świecie? Czy ubodzy powinni żyć w regionach brzydkich i mało atrakcyjnych, podczas gdy natura i estetyczne otoczenie zarezerwowane jest dla najzamożniejszych? Do kogo w ogóle należy ziemia, a do kogo Patagonia?


Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w filmie "Człowiek potrzebuje przestrzeni".


Lokacje

ARGENTYNA

El Chaltén (prowincja Santa Cruz), Puerto Almanza (Ziemia Ognista), El Bolsón (Río Negro), Junín de los Andes (Neuquén)


Co zostało już zrobione

Wywiady w El Bolsón i Puerto Almanza, seria rozmów z El Chaltén (mieszkańcy bez ziemi, przedstawiciele instytucji, właściciele ziemscy), nagrania w Junín de los Andes ("dzikie" dzielnice), rozmowy ze specjalistami w temacie (antropolożka Alma Tozzini, historyczka Susana Bandier).


Czego brakuje

Postprodukcja.


Ekipa

Reżyseria, kamera, produkcja, montaż: Wojciech Ganczarek

Asystent produkcji i druga kamera w El Chaltén: Lucia Gelves

Konsultacja prawna w El Chaltén: Paula Chaparro

Druga kamera w El Bolsón: Virginia Baduña


Teksty na temat

Patagonia przygnębia

Virginii miejsce na ziemi

Możesz wspierać produkcję filmu za pośrednictwem platformy Patronite:

lub jednorazową wpłatą poprzez PayPal: